Ha már megvan az elhatározás, hogy Kanadában akarod folytatni az életet, érdemes megkeresni egy ügyvédi irodát Kanadában, amely kifejezetten bevándorlási ügyéntézésre specializálódott. (Az interneten megtalálhatók.)
Az iratköteg, amit helyesen ki kell tölteni - angolul vagy franciául - ijesztően vastag. A szabály pedig az, hogy hibás kitöltés esetén egyszerűen visszadobják a kérelmet, az addig kifizetett öszegek vesznek és az egészet kezdheted elölről.Az ügyvédi iroda viszont garantálja az ügyintézés helyességét és némilg talán meg is tudják gyorsítani a folyamatokat azzal, hogy a helyes sorrendre és a megfelelő iratok beszerzésére segítenek koncentrálni. Normális háttérrel ők garantálják a sikert.
A bevándorlókat pontszám rendszer alapján engedik be, pontokat pedig főleg a szakmai képesítések és az iskolázottság alapján adnak.
A bevándorlásnak két lényegesen különböző útja van. Az egyikben egyszerűen Kanada a cél, nincsen itt támogató kapcsolat és csakis magadért engednek be, amikor beengednek.
A másik lehetőségben van szponzoráló fél, aki garanciát vállal érted: 3 évig nem kérhetsz szoiális segélyt. Ha mégis rászorulnál, a szponzorálódon valahol "leverik" a Rád költött összegeket. ( Kanadára jellemző gondolkodásmóddal, segítség nélkül ez esetben sem hagynak Téged.) Szponzoráló lehet bárki, aki kanadai állampolgár. Ha szoros családtag, tehát családegyesítésről van szó, akkor nem nézik a szponzor jövedelmét. Ha nem az, tehát nagybácsi vagy jóbarát adja a kezességet, akkor vizsgálják az ő anyagi helyzetét.
Az emigrációs papírok kitöltésénél a legnagyobb kihívás minden irat pontos összegyűjtse és aztán hivatalos(!!!!) fordíttatása.
Vannak "érdekes" kívánságaik. Van pl. egy dokumentum, ami után hiába érdeklődtem illetékesnek tűnő hivataloknál, egyenesen a Belügyminisztérium volt az egyetlen, akik tudták, miről beszélek. Ebben arról kell nyilatkoznia a Magyar Államnak, hogy 18 éves korod óta milyen bűnlajstromod van ( gyoshajtás nem számít :-)). A vicc benne az, hogy mivel nem létezik - nem létezett - erre formula, ingyen adják, nincs neki illetéke. Ellentétben az erkölcsi bizonyítvánnyal, ami nem jó, az nem kell, vigyázzatok, ez nem nem az!!!
AIDS tesztet kell csináltatni ( azt adják azonnal angolul, ha kéred ), az orvosi vizsgálat keretében pedig tüdőröntgen, vérvétel szifiliszre, vizeletvizsgálat és egy általános vizsgálat miliió bevallásos kérdéssel. Az orvosi vizsgálat napja fontos dátum. Egy éven belül be kell majd utazni az országba, amikor megvan a bevándorlóvízum. Érdemes tehát ezt intézni legutoljára mert előfordulhat, hogy a bevándorlási engedély nem érkezik meg időben és meg kell ismételni az orvosi procedurát.
És most a költségekről:
- az ügyvédi díj ( irodánként változó és lehet alkudozni) 1000 - 1500CAD (ügyenként - egy család egy ügy),
- a vízum kanadai díja 500+500 CAD ( szintén ügyenként),
- a fordítási költségek min. 100.000 Ft,- a hazai illetékek és egyéb díjak kb.30.000
- az orvosi vizsgálat kb. 30.000Ft ( gyerekeknek kevesebb).
Mindenki, aki beérkezik, egyszer vámmentesen hozza be a saját használatú tárgyait. Aki nagy költözködésben gondolkodik, olyan dolgai vannak, amiket nem akar maga mögött hagyni, az konténerben áthozhatja az egész "életét". A legkisebb (jó nagy!) konténerben hajóval kb. 4000USD-ért utazott ide háztól házig a szállításra érdemes holmink. ( Magyarországon a Balatontól Hamburgig kamionnal, aztán a Montreáli kikötőig hajón, végü kamionnal Ottawaba.)
Repülőjegyeket innen érdemes venni. Innen lehet rendelni egyirányú repülőjegyet úgy, hogy mégsem kell háromszoros árat fizetni érte.